Sprawozdania i raporty

sprawozdania i raportyDział księgowości to przede wszystkim praca z dokumentami sprawozdawczymi. Opracowywanie raportów i ich analiza to jedno z najważniejszych zadań, jakie realizuje główna księgowa. Im większa firma tym wymogów i danych więcej. Przy pełnej księgowości główna księgowa nie jest w stanie panować nad wszystkimi zadaniami w zakresie księgowości. Dotyczy to zwłaszcza spółek akcyjnych notowanych na giełdzie.

Kwartalne raporty, roczne bilanse, audyty i kontrole wewnętrzne to główne obowiązki głównej księgowej. Praca ta jest bardzo wymagająca, stresująca złożona. Główną księgową nie zostaje się ot tak z przypadku, dlatego też osoby zajmujące to stanowisko, mogą liczyć nie tylko na uznanie, ale również na wysokie gaże. Zarobki głównej księgowej winny uwzględniać odpowiedzialność i kompetencje wymagane na tym stanowisku.

Nawet najmniejszy błąd popełniony w sprawozdaniu lub nieścisłość w bilansie mogą odbić się szerokim echem na rynku. Poniekąd księgowa i jej decyzje odpowiadają za wzrost, rozwój, czy upadek firmy na rynku. Sytuacja finansowa firmy zwykle wiązana jest z księgową, mimo iż nie zawsze to ona ponosi odpowiedzialność za kondycję finansową przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz