Korygowanie faktur

korygowanie fakturOd czasu do czasu potrzebne jest skorygowanie faktury. Wydawało by się, że to formalność, jednak w księgowości to ważna operacja, którą trzeba mieć pod lupą. To jedno z zadań z zakresu obowiązków księgowej, a w zasadzie głównej księgowej. Tym samym referent nie ma prawa do wykonania korekty. Delegowanie uprawnień jest wygodnym zabiegiem, jednak niesie ze sobą ogromne ryzyko.

W wielu firmach handlowych korekta faktury podlega wyłącznie kompetencji głównej księgowej. Jest to pewne utrudnienie, kiedy potrzebna jest korekta na już, jednak główna księgowa podejmuje decyzję czy może dokonać korekty, a przy tym sprawdza z jakiego powodu jest ona potrzebna.

Dzięki skupieniu tej kompetencji we własnych rękach, ma pod kontrolą wszelkie zmiany w dokumentacji księgowej. Niestety gdy faktur tego typu jest bardzo wiele, nie jest w stanie podołać takiemu obciążeniu. wówczas zazwyczaj w dziale księgowości wyznacza się jedną osobę która posiada uprawnienie w tym zakresie. Gdyby każdy pracownik mógł robić wszystko, wówczas w razie wystąpienia błędu niezmiernie trudno byłoby głównej księgowej znaleźć winnego pomyłce.

Dodaj komentarz